Pożyczka pozabankowa – wady i zalety

Pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie dla osób niemogących otrzymać kredytu w banku. Taką pożyczkę biorą nie tylko osoby z niedobrą historią kredytową, biorę ją również osoby, które wcześniejsze swoje zobowiązania oddały na czas. Dlaczego? Najzwyczajniej dlatego, że istnieje powszechne przeświadczenie, że sprawdzanie osób w bazie BIK, to coś złego i pożyczka pozabankowa przez internet jest atrakcyjniejsza. Ten pogląd nie jest do końca prawdziwy, dlatego, że takie zobowiązania mają zawsze swoje zalety i wady, o których dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu.

Zalety pożyczek pozabankowych

pożyczka pozabankowa

Często pożyczkodawca nie sprawdza osoby wnioskującej w bazach BIK i KRD a w przypadku jak już sprawdza naszą historię kredytową i jest ona nie najgorsza to może udzielić nam pożyczki. Jeśli którakolwiek instytucja współpracuje z bazą BIK, KRD, to może ona w tym przypadku pobierać informację na temat pożyczkobiorców jak również dostarcza informacji Klientów oraz o przebiegu zwrotu zobowiązań przez swoich klientów. KRD działa na podobnych zasadach, co Biuro Informacji Kredytowej. Zamiarem obu tych instytucji jest pomoc firmą pożyczkowym w celu oceny ryzyka, jakie ponoszą one przy udzieleniu pożyczki danemu Klientowi. Założenie jest proste, jeśli dany pożyczkobiorca ma dużo niespłaconych długów, to może wynikać z tego, iż szansa na to, że spłaci on kolejne zobowiązanie w danym czasie jest minimalne, więc pieniędzy takiemu Klientowi lepiej nie pożyczać.

Oczywiście zdarzają się w życiu różnego rodzaju sytuację i nie każda osoba, która ma nieciekawą historię kredytową, będzie stale powtarzać poprzednie błędy. Przecież jest wiele osób, którym raz czy dwa razy w życiu podwinęła się noga, ale są osobami odpowiedzialnymi, które kolejne swoje zobowiązania oddadzą z pewnością na czas. Dla pożyczkodawcy jest bardzo trudno rozróżnić tych uczciwych Klientów od tych którzy będę unikać odpowiedzialności i nie oddadzą pieniędzy na czas, dlatego w niektórych przypadkach sugerują się danymi, a dokładnie oceną punktową tzw. scoringową, jaką wystawia danemu klientowi baza BIK.

W celu pomocy uczciwym ludziom, którzy cierpią przez te skrupulatne wyliczenia systemu BIK powstały właśnie pożyczki przez Internet. Aby taką pożyczkę otrzymać nie trzeba mieć bardzo dobrej historii kredytowej, ponieważ dużo pożyczkodawców „przymyka oko” na nieduże opóźnienia w historii kredytowej przyszłego Klienta. Jak szybko odzyskać zdolność kredytową opisaliśmy tutaj (kliknij)

Weź pożyczkę pozabankową!

Wady pożyczek pozabankowych

Poznaliśmy już zalety pożyczek pozabankowych. Na pierwszy rzut oka wydają się one być idealnym rozwiązaniem, bo przecież pożyczkodawca nie sprawdza tak skrupulatnie danych w bazach i daje gotówkę nawet osobom z mniejszą zdolnością kredytową. Jednak należy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, w tym przypadku liberalne podejście do sprawdzania wiarygodności i wypłacalności  pożyczkobiorców ma również wpływ na koszty samego zobowiązania. Pożyczka przez Internet ma zwykle większe oprocentowanie i prowizje od kredytu bankowego, dlatego, że firm pożyczkowa właśnie w taki sposób chroni się przed oszustwem. Wyższy zysk dla pożyczkodawcy, wiąże się z ryzykiem, że część pożyczkobiorców prawdopodobnie weźmie pożyczkę i zniknie lub nie będą w stanie od nich uzyskać zwrotu należności, dlatego właśnie są wyższe opłaty.

Coraz częściej takie pożyczki charakteryzują się dość rygorystycznymi zasadami. Opóźnienie z tytułu spłaty nawet o jeden dzień, może skutkować naliczeniem wysokiej kary, a dłuższe zwlekanie w zwrocie gotówki jak w przypadku kredytu bankowego, wizytą komornika. Dlatego jakąkolwiek pożyczkę czy kredyt powinny brać osoby odpowiedzialne, które mają pewność, że podołają później w kwestii jej spłaty. Szybkie wszczęcie postępowania w przypadku braku spłaty pożyczki, wiąże się również z olbrzymim ryzykiem pożyczkodawcy, który zdaje sobie sprawę, że w niektórych przypadkach odzyskanie pieniędzy z tytułu udzielonej pożyczki może być trudne.

Podsumowując pożyczki pozabankowe są dobrą opcją, dla osób, które chcą bez problemów i szybko otrzymać gotówkę. Pomagają one również wyjść na prostą osobom, które wcześniej zaliczyły parę finansowych niepowodzeń. Nie powinno się jednak ich traktować, jako środka na wszystko. Jeśli nie było dużych problemów ze wcześniejszymi spłatami zobowiązań, to warto najpierw zacząć od wypełnienia prostego wniosku o pożyczkę w przedziale 300-10000 PLN na okres spłaty od 3 do 24 miesięcy.

Weź pożyczkę do 10000 PLN!

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz

Twoja ocena

Reset hasła